Düşeyara İşlevi mi? İndis İşlevi mi? Kullanılmalı..

Excel’in en çok kullanılan işlevlerinin başında Düşeyara işlevi gelir.  Düşeyara işlevinin kullanılmadığı durumlarda ise İndis işlevi kullanılır. Bu iki işlev aynı işi yapıyor gibi görünse’de birbirinden farklıdır.

İNDİS fonksiyonu ile tablo dizisindeki satır ve sütun numaralarının (Satır-Sütun olarak iki değişken kriteri siz belirlemelisiniz.) kesişim noktasındaki veriyi elde edersiniz. Bu fonksiyon ile tablo dizinizin solundaki verilere ulaşabilirsiniz. Satır ve sütun noları bilinmediği durumlarda KAÇINCI fonksiyonu ile beraber kullanılarak formül esnek olarak kullanılabilir.

Bknz: İNDİS işlevine sahip Excel eğitim videoları
DÜŞEYARA fonksiyonu ile bir veriyi tablo dizisinde aratıp, bulunan ilk satırdaki verinin sağa doğru belirtilen sütun indis sayısındaki (Sütun İndis Sayısı kriterini siz belirlemelisiniz.) veriyi elde edersiniz. Dikkat ederseniz DÜŞEYARA satır sayısını kendisi bulmaktadır. İNDİS fonksiyonunda ise bu sayıyıda sizin belirtmeniz gerekir. Bu fonksiyon ile tablonuzun solundaki verilere ulaşamazsınız.

Bknz: DÜŞEYARA İşlevine sahip olan eğitim videoları

Her iki formülde hızlı sonuç vermektedir. Formülleri kullanmayı tercih ederken tablolarınızın yapısı çok önemlidir. Eğer DÜŞEYARA fonksiyonu ile sadece sütun indis sayısını vererek sonuca ulaşabiliyorsanız onu tercih etmelisiniz. Eğer satır ve sütun sayısını belirterek sonuca ulaşmak istiyorsanız bu durumda İNDİS fonksiyonunu tercih etmelisiniz.

Bknz: Excel’de İşlevleri/Fonksiyonları kullanma eğitim seti-eğitimi

Bknz: Excel’de İşlevlerde uzmanlaşmak eğitim seti

 

 

Reklamlar

About Excel, İleri Excel ve Ofis Eğitmeni - Yazar Ömer BAĞCI

vidoport.com'da Eğitmen İleri Düzey Excel 2016 ve Bilgisayarın B'si kitaplarının yazarı. Kurumsal İleri Düzey Excel eğitimleri ve Excel raporlama eğitimleri alanlarında çalışıyorum.
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s